EUROWEEK-SZKOŁA LIDERÓW

W ostatnich dniach października grupa Ossolińczyków, pod opieką pań Kamili Jawiarczyk i Aleksandry Kucharskiej, wzięła udział w obozie edukacyjnym Euroweek-Szkoła Liderów w Dusznikach Zdroju.

Program Euroweek jest międzynarodowym programem, który ma na celu zapewnienie intensywnego szkolenia, promującego wśród uczestników uczenie się i rozwój przez całe życie, rozwijanie zdolności przywódczych, budowanie pewności siebie, promocję nauki języków obcych, rozwijanie zdolności komunikacyjnych w języku angielskim, integrację wielokulturową, budowanie przyjaźni i stałej współpracy pomiędzy uczestnikami i wolontariuszami z organizacji młodzieżowych. Program obejmuje różnorodne warsztaty i zadania z zakresu rozwiązywania problemów, zarządzania grupą, kreatywności, zarządzania projektami, debat, uchodźstwa, stereotypów, porównań tematycznych i wielu, wielu innych. Oczekiwanym efektem po zakończeniu działań jest zdolność uczestników do krytycznego myślenia i otwartość, pozwalająca na analizę pozyskanych informacji.  Zajęcia prowadzone są w języku angielskim.

Każdy dzień rozpoczynała poranna porcja ćwiczeń i tańca, czyli tzw. Energizer. Następnie rozpoczynały się warsztaty prowadzone przez wolontariuszy, były to głównie Gizem z Turcji, Dinda z Indonezji, Lily z Wietnamu, Win Win Me z Birmy oraz Brenda z Meksyku, ale odwiedzali nas też inni wolontariusze z Meksyku, Peru, Indonezji, Włoch. W trakcie warsztatów uczestnikom udało się przygotować i zaprezentować m.in. audycję radiową, układy taneczne, czy piosenkę. Okazało się, że w Ossolińczykach drzemie ogromny potencjał aktorski. Stworzyli oni nowe wersje klasyków baśni i literatury w połączeniu ze współczesnymi ikonami popkultury, i tak powstały przedstawienia Harry Potter Jaś i Małgosia,  Spiderman i Śpiąca Królewna, Kopciuszek i Hulk, Czerwony Kapturek i Transformers, Roszpunka i Shrek. Teza, jej obrońcy i przeciwnicy czyli debata oksfordzka-w ten sposób uczniowie uczyli się dyskutować na kontrowersyjne tematy. Razem z Ossolińczykami w wyjeździe brali udział uczniowie z klasy 8a, ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Brzegu Dolnym, pod opieką pani Kamili Jawiarczyk i pani Katarzyny Kluzy i realizowali oni równie intensywny program. Były to m.in. prezentacje dotyczące problemów współczesnego świata, ich przyczyny, skutki, rozwiązania. Ósmoklasiści „kręcili” również własne wersje telenoweli, projektowali urządzenia, które mogłyby być pomocne dla osób niepełnosprawnych.Na zakończenie pięciodniowego pobytu uczestnicy przygotowali „Cultural night” z prezentacją różnych krajów świata, ich historii i tradycyjnych tańców. Wieczorem miało miejsce uroczyste zakończenie i rozdanie certyfikatów.

 

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *